Dornova metoda: Jak jí porozumět a využít

Dornova metoda: Jak jí porozumět a využít srp, 14 2023

Co je Dornova metoda?

Nejprve si dovolte objasnit, co je vlastně Dornova metoda. Možná jste o ní již slyšeli, nebo jste naivně proklikávali internetem a narazili jste na nás. Co je to tedy Dornova metoda? Dornova metoda je jmenována po Dieteru Dornovi, který ji objevil a vyvinul v 70. letech 20. století. Je to forma manuální terapie pro vyrovnání páteře a jiných kloubů. Dornova metoda spočívá v něžném a cíleném tlaku terapeuta na chybné body na těle pacienta, což může vyvolat úlevu od bolesti a nepohodlí.

Myslím, že tato metoda má spoustu výhod, které s sebou nese. Používá jemné tlaky namísto náhlých pohybů nebo otřesů. To znamená, že je bezbolestná a může být použita u dětí, těhotných žen a starších lidí. A co je nejdůležitější, Dornova metoda vychází z principu, že tělo a mysl jsou navzájem propojeny. Takže když pracujeme na těle, pracujeme také na mysli. Jak úžasné, že?

Chápání filosofie Dornovy metody

Na první pohled se Dornova metoda může zdát trochu složitá, ale jsem si jistá, že pochopíte její základní filosofii. Klíčovým principem je, že naše tělo a mysl jsou těsně propojeny a naše fyzické zdraví je úzce spjato s naším psychickým zdravím. Každá anomálie v našem těle může ovlivnit naši mysl a naopak. Vlastně to jde ruku v ruce, jako by byly neoddělitelné. Mým králíkem Šarlota, je to jako bych měla svůj vlastní maličký terapeut doma! Ta malá bytost mi pomáhá udržovat svůj vlastní druh rovnováhy, kdykoli se cítím trochu mimo.

Nyní, když máme základní filosofii za sebou, můžeme se ponořit do technik Dornovy metody. Vidíte, každý má v páteři něco, co se nazývá ‘spinální kanál’. Jedná se o malou díru v naší páteři, kudy prochází mícha. Podle Dornovy metody, pokud máte nějaký problém se svým tělem jako je např. nesrovnalost v pohybu, může to způsobit tlak na spinální kanál, což může způsobit bolest a nepohodlí. Chápete to? Je to jako malá dálnice pro naše nervy, a když se něco pokazí, zapříčiní to dopravní zácpu!

Jak Dornovu metodu využít ve svém životě?

Poté, co jste pochopili, co to je Dornova metoda a jak funguje, může vás nyní napadnout: „Jak ji mohu začlenit do svého života?“ To je skvělá otázka a odpověď je jednoduchá. Prvně, najděte kvalifikovaného terapeuta, který je specializovaný na Dornovu metodu. Důvěra je zde klíčový faktor. Nikdo nechce někoho, kdo si myslí, že všechny klouby v našem těle jsou jen zátky na víno, že? Důvěřujte mi, to by nebylo příjemné!

Po nalezení toho správného terapeuta začněte s pravidelnými sezeními. Stejně jako byste chodili na pravidelný fitness, je i Dornova metoda něco, co se musí praktikovat pravidelně a consisconsistentně pro dosažení nejlepších výsledků. A víte co je na tomto všem nejlepší? Tento způsob terapie můžete praktikovat doma! Po pár sezeních s terapeutem vás naučí sadu cvičení, které můžete dělat kdykoli a kdekoliv. Je to jako mít svůj vlastní mini wellness center v pohodlí domova!

Můj vlastní zážitek s Dornovou metodou

Teď když jste se dozvěděli tolik o Dornově metodě, ráda bych se s vámi podělila o svůj vlastní zážitek. Ne, není to žádný druh nucený kontext, opravdu jsem si tuto metodu zkusila a zahrnuli jsme ji do našich domácích rutin. Ano, "našich", protože i Šarlota má svou roli. Mám pocit, že pravidelné cvičení Dornovy metody mi pomohlo zlepšit svůj držení těla a obecně se cítím více vyvážená.

Naše těla jsou skvělá a měli bychom jim věnovat péči, kterou si zaslouží. Dornova metoda je jedním z nástrojů, jak toho dosáhnout. Takže, pokud máte pocit, že byste chtěli zkusit něco nového a jiného, proč ne vyzkoušet Dornovu metodu? Může to být přesně to, co váš život potřebuje!