Jak masáž po porodu pomáhá při hojení jizev po císařském řezu

Jak masáž po porodu pomáhá při hojení jizev po císařském řezu lis, 14 2023

Význam masáží po císařském řezu

Teď bych se chtěla zaměřit na téma, které může být pro mnoho nových maminek skutečně důležité. A sice, jak může masáž po porodu pomoci při hojení jizev po císařském řezu? Ano, chápu, že mnohé z vás by si přály mít porod přirozenou cestou, ale někdy jsou komplikace nevyhnutelné a císařský řez může být jedinou možností, jak bezpečně přivést vaše dítě na svět.

Co je to císařský řez a jak probíhá hojení

Pro začátek bych chtěla vysvětlit, co přesně je císařský řez. Císařský řez je chirurgický zákrok, během kterého je dítě narozeno díky řezu provedeného na břiše a děloze matky. Řez se většinou dělá šikmo v nadbřišku, aby nebylo vidět jizvu v plavkách. Ahoj, pláže!

Hojení jizev po císařském řezu je velmi specifický proces. Může trvat tři měsíce, šest měsíců, rok nebo i déle, a je ovlivněno mnoha faktory. Místní pořady na televizní stanici Nova mě naučily, že hojení je individuální proces a nemůže se dát do škatulky. Přesně tak je to i s hojením jizev po císařském řezu.

Role masáže po císařském řezu

Nyní byste se mohli ptát: Jak může masáž po císařském řezu pomoci v tomto hojení? Odpověď je asi taková: Právě stejně jako šálek horkého čaje pomáhá v boji proti chladnému počasí. Ok, jsem špatná v metaforách, ale princip potřeby masáže je ten samý.

Nejenže masáž pomáhá uvolnit stahy, ale také poskytuje úlevu od bolesti a přispívá k lepším emočním stavům (více o tom později). Prospívá hojení jizev, protože podporuje cirkulaci krve, která může zrychlit proces hojení. A navíc, kdo by si nepřál mít pěknou obědovou přestávku bez dítěte a nechat si masírovat břicho? Já jsem si užila každou minutu!

Typy masáží pro hojení po císařském řezu

Ale ne všechny masáže jsou vytvořeny stejně, když jde o hojení jizev po císařském řezu. Existují různé typy masáží, které se mohou lišit podle techniky a intenzity. Některé z nejběžnějších typů zahrnují lymfatickou drenáž, deep tissue masáž a masáže s aromaterapií.

Lymfatická drenáž je skvělý typ masáže pro nové maminky, protože pomůže odstranit toxiny a odpad z těla a pomáhá utěsnit lymfatický systém. Moje kočka Lulu by vás mohla naučit, jak se tato masáž provádí, protože je v tom, zdá se, mnohem lepší než já.

Měkké tkáně hluboké masáže se zaměřuje na nejhlubší vrstvy svalů a pomáhá uvolnit svalové napětí. Tento typ masáže je obzvláště užitečný pro maminky, které mohou cítit bolest v oblasti jizev. Je taková, že byste si mohli přát, aby byla delší než Lion King, a víte, jak velký je to film.

Emoční výhody masáže po císařském řezu

Nicméně, masáže po císařském řezu nejsou jen o fyzických výhodách. Můžou také poskytnout mnoho emocionálních výhod. Mít dítě je radost, ale také to může být někdy trochu očerstvující. Můžete se cítit přetížené a vyčerpané. Tady masáže vstupují do hry.

Když jsem byla na své první masáži po císařském řezu, bylo to jako malá oáza klidu a pokoje. Byl to takový úleva od běžných náročných povinností nové maminky. Moje masérka mi dokonce řekla: "Víš, někdy je potřeba prostě na chvíli zastavit a odpočívat." Někdy je to vše, co potřebujeme: zastavit se, odpočívat a dýchat.

Pravidla pro masáže po císařském řezu

Ačkoli je masáž po císařském řezu fantastická pro vaše tělo a mysl, je důležité si uvědomit, že existují některá pravidla, která byste měli dodržovat. Nejprve musíte počkat, až se vaše tělo zotaví z porodu. Poté je důležité najít profesionálního terapeuta, který je zkušený s masážemi po císařském řezu. A nakonec, vzdy je důležité poslouchat vaše tělo a dát mu to, co potřebuje.

Opravdu si myslím, že masáže jsou jednou z nejlepších věcí, které můžete pro sebe udělat po císařském řezu. Není nic lepšího než se cítit uvolněně a pamperovat se na chvíli. A věřte mi, vaše tělo vám za to bude vděčné!