Zdravotní masáž: Proč ji vyzkoušet a jak na ni doma i v salonu

Zdravotní masáž: Proč ji vyzkoušet a jak na ni doma i v salonu kvě, 13 2025

Vaše záda se ozvou vždycky v ten nejhorší moment? Nejste sami. Bolest a ztuhlost trápí skoro každého, kdo sedí za počítačem nebo tahá těžké tašky z obchodu. Zdravotní masáž může rychle ulevit, ale možná ani nevíte, co od ní čekat nebo jak poznat dobrého maséra.

Moje kočka Minka mi pravidelně demonstruje, jak dokonalý relax vypadá – protahuje se a rozvaluje, kde se dá. My lidi to máme trochu složitější. Když nás bolí krk, ramena nebo záda, potřebujeme pomoc. Profesionální masér umí najít místa, která vás táhnou, bolí a neumíte je sami pořádně protáhnout.

Není to ale jen o uvolnění svalů. Zdravotní masáž dokáže rozhýbat ztuhlé klouby, zlepšit průtok krve a přinést klid do uřícené hlavy. Po dobré masáži často usnete rychleji než papoušek Riki, když má za sebou rušný den.

Co přesně je zdravotní masáž a co řeší

Pokud si myslíte, že zdravotní masáž je jen o relaxu, tak to je jen půlka pravdy. Ten hlavní cíl? Odborně ulevit tělu od bolesti a ztuhlosti, které vznikají moderním životem – spousta sezení, minimum pohybu, stres k tomu. Masér u zdravotní masáže pracuje cíleně se svaly a klouby, používá speciální tahy a tlaky. Nepřehání to s voňavými oleji ani svíčkami – zaměřuje se hlavně na to, co tělo opravdu potřebuje.

Zdravotní masáž:

  • zmírňuje bolest zad, krku, šíje a ramen
  • pomáhá při migrénách a bolestech hlavy
  • uvolňuje natažené svaly po sportu nebo práci
  • zlepšuje hybnost po úrazech a operacích
  • působí proti stresu a špatnému spánku

Mimochodem, není to jen takový „lepší pocit“. Mnoho fyzioterapeutů potvrzuje, že pravidelná zdravotní masáž dokáže zlepšit stav při chronických bolestech a pomáhá předcházet problémům, než přerostou v něco horšího.

ProblémKdy pomáhá masáž
Bolest zadUvolnění svalů a prevence blokád
Omezený pohybZlepšení pružnosti kloubů
MigrénySnížení napětí v šíji a hlavě
StresZklidnění a lepší spánek

Tahle masáž není vhodná jen pro sportovce nebo starší lidi. Pomáhá studentům, manažerům i maminkám na mateřské. Jen je potřeba si vybrat dobrého terapeuta a říct přesně, co vás trápí. Masér to přizpůsobí – žádný univerzální postup tu neexistuje.

Jak probíhá zdravotní masáž

Když jdete na zdravotní masáž poprvé, možná nevíte, co čekat. Začíná to krátkým rozhovorem. Masér se zeptá, kde vás nejvíc bolí, jestli nemáte nějaké zdravotní omezení, alergie a co přesně potřebujete – uvolnit záda, šíji, nohy nebo třeba jen odbourat stres po dlouhém týdnu.

Potom se převléknete (většinou do spodního prádla, někdy dostanete ručník) a lehnete si na masérské lehátko. Masér si nejdřív prohmatá záda a svaly, hledá, kde máte napětí, zatuhliny, někdy i malé uzlíky, co dělají bolest. Používá ruce, někdy předloktí nebo lokty, když potřebuje větší tlak.

Celá procedura má svůj řád. Klasicky se masíruje od zad přes šíji až do ramen, někdy pokračuje po nohách nebo rukách. Masáž může trvat 30–60 minut, podle zvolené délky a vašich potřeb. Často kombinuje pomalé tahy a silnější stisk – tyhle dvě metody prokrví svaly a uvolní vše, co je stažené.

  • Na uvolnění svalů používá masér speciální oleje nebo emulze.
  • Někteří maséři zapojují i jemné protahování nebo lehké poklepávání – to všechno má jasný smysl, nic se nedělá jen tak.
  • Během masáže se nebojte říct, pokud je nějaký tah moc silný, nebo vás něco přímo bolí.

Po masáži vás většina masérů nechá pár minut v klidu, ať tělo "dozní". Hodně lidí doporučuje po masáži vypít víc vody, aby se tělo rychleji zbavilo zplodin svalové práce. Hlavní je, abyste se cítili příjemně – lehkost v zádech poznáte většinou už během chůze ze salonu.

Základy domácí masáže – zvládnete to i sami

Základy domácí masáže – zvládnete to i sami

Domácí zdravotní masáž není žádná velká věda, když víte, jak začít. Svaly zvládnete uvolnit i doma bez drahého vybavení. Masáž nemusí bolet, naopak – jemný tlak funguje skvěle hlavně u krční páteře a ramen.

  • Naučte se základní hmaty: Nejčastěji funguje tření (jemný pohyb dlaní po kůži), hnětení (pevnější stisk prstů nebo celé dlaně) a roztírání (krouživé pohyby, třeba od krku k lopatkám).
  • Začněte pomalu: Masírujte vždy od středu zad ven k ramenům, případně od krku ke spodní části zad. Sílu tlaku zvyšujte podle toho, jak to dotyčnému vyhovuje.
  • Použijte trochu oleje nebo krému: Klidně i olivový nebo kokosový. Dlaně lépe kloužou po kůži a masáž je příjemnější.
  • Dejte pozor na modřiny: Pokud se objeví, byl tlak moc silný. Masáž nesmí bolet!

Není na škodu si pustit klidnou hudbu a vypnout telefon – čas pro sebe je stejně důležitý jako samotná masáž. Zkuste také krátce protáhnout svaly před masáží, uvolnění pak bude jednodušší.

„Krátká masáž krku a ramen stačí na výrazné snížení napětí svalů a prokazatelně zlepšuje náladu už během deseti minut,“ říká fyzioterapeutka Eva Blažková (Praktický lékař 03/2024).

Kolikrát se ptáte: jak často masírovat? Pro běžné uvolnění stačí jednou až dvakrát týdně. Když řešíte velkou bolest, radši kontaktujte odborníka.

Typ technikyVhodné místoDoporučený tlak
TřeníKrk, ramenaLehký až střední
HněteníLopatky, bedraStřední
RoztíráníZáda, šíjeLehký

Nepouštějte se do domácí masáže, jestliže má daný člověk horečku, infekci nebo kožní problémy. U akutní bolesti, která nevymizí ani po několika dnech, raději předejte štafetu zkušenému masérovi.

Kdy vyhledat odborníka a na co si dát pozor

Ne každá bolest se dá zvládnout doma nebo rychlou masáží od partnera. Pokud vás trápí dlouhodobá bolest zad, krku nebo ramen, je čas zajít ke specialistovi. U zdravotní masáže je zkušený masér základ – špatná technika může spíš uškodit než pomoct.

Lidé s vysokým krevním tlakem, osteoporózou nebo po úrazech by měli před masáží raději konzultovat lékaře. Někdy je masáž úplně nevhodná, třeba při zánětech, horečce, vyrážkách nebo infekcích kůže. Známá věc: Pokud máte jakýkoli zdravotní problém, vždy to masérovi hlaste. Nebojte se ozvat, když je vám něco nepříjemné nebo při masáži cítíte ostrou bolest.

  • Ptejte se na vzdělání a praxi maséra. Platí: čím víc zkušeností, tím lépe.
  • Nechejte si vysvětlit plán masáže. Dobrý masér nepracuje bez ptaní, co vás bolí a jaké máte potíže.
  • Sledujte hygienu masážního salónu. Ručníky, lehátko i vybavení musí být čisté.
  • Nikdy si nenechávejte provádět zdravotní masáž u člověka bez oprávnění – licencovaný masér je záruka bezpečí.

Pokud vám masáž způsobí horší bolesti nebo dokonce mravenčení, brnění nebo bolesti vystřelující do rukou a nohou, návštěvu odborníka neodkládejte. Někdy je potřeba fyzioterapeut, jindy lékař. A pokud vám někdo slibuje zázraky na počkání, zbystřete – žádná masáž nevyléčí plotýnku přes noc.