Jak masáž kojenců a batolat může pomoci při přechodu na pevnou stravu

Jak masáž kojenců a batolat může pomoci při přechodu na pevnou stravu srp, 14 2023

Význam masáží u kojenců a batolat

Jestliže uvažujete o možnosti masáže svého malého miláčka, tato první část článku vám rozhodně pomůže pochopit, proč byste měli dát masážím šanci. Masáže jsou nejen dobrou cestou, jak se s dítětem více sblížit a posílit s ním vazby, ale také mohou napomoci při přechodu z kojení na pevnou stravu. A nezapomeňte - dospělí nejsou jediní, kteří si užívají pocit relaxace a komfortu při masáži. I naše malé ratolesti to ocení!

Je třeba zdůraznit, že proces změny stravy může být pro kojence náročný a masáže mu mohou pomoci lépe se s ním vyrovnat. Je to období, kdy prochází změnou stravovacího režimu, což může způsobovat nepohodlí v bříšku nebo dokonce zácpu. Jak mohou masáže pomoci? Dobře provedená masáž zlepšuje krevní oběh, posiluje imunitní systém a pomáhá kojencům a batolatům relaxovat. Kromě toho může podporovat trávení a pomoci zlepšit střevní pohyb.

Jak správně provádět masáž bříška

Je to všechno o technice a citlivosti. Při masáži bříška můžete pomoci svému miminku uvolnit napětí a zklidnit střevní neklid. Ale jak na to správně? Vezměme si na pomoc příklad Radeka. Radek je můj manžel a otec našeho syna. Poprvé, když se pokoušel o masáž bříška, byl nervózní, ale brzy pochopil, že klíčem je jemnost a trpělivost. A teď je v tom skutečný mistr!

První krok zahrnuje jemné položení rukou na bříško vašeho dítěte a jemné masírování ve směru hodinových ručiček. Tento pohyb pomáhá stimulovat střevní pohyb a může pomoci zmírnit nepohodlí způsobené zácpou. Pisálek na bříšku svého syna Radek občas používá i zvlhčený ubrousek s esenciálním olejem, který podporuje dobré trávení.

Další masážní techniky pro batolata

S rostoucím věkem batolat se mění nejen jejich stravovací návyky, ale také jejich potřeba fyzické stimulace. Zvláště v okamžiku, kdy začínají jíst pevnou stravu, může být jejich trávicí systém zatížený novými druhy potravin, kterých nebyl zvyklý. Existuje několik masážních technik, které se osvědčily při podpoře zdravého trávení u batolat.

Technika zvaná "I love U" je velmi oblíbená a efektivní. Tato technika zahrnuje zobrazování písmen I, L a U na bříšku dítěte pomocí jemných pohybů. Každé z těchto písmen je spojeno s různým pohybem - například pohybem od pupíku nahoru, pak přes bříško a dolů ke dříšku. Tato technika může být velmi uklidňující a ulevující, zejména pro batolata, která začínají s pevnou stravou.

Nejlepší čas na masáž

Kdy je nejlepší čas na masáž? No, jak si můžete být jisti, vaše dítě vám to nepoví! Ale nejen, že znáte jeho každodenní rutinu, takže můžete určit, kdy by to mohlo být nejlepší. Klíčem je masírovat dítě, když je plně probuzené a spokojené. Také je dobré počkat alespoň půl hodiny po jídle, aby se zabránilo nepříjemnému pocitu nebo regurgitaci.

V naší rodině jsme zjistili, že nejlepší čas na masáž je někdy po ranní koupeli a snídani. Radek a já jsme se rozhodli střídat se v masážích a to na nás oba působí uklidňujícím a větší vazbou na naše dítě. Dokonce se nám podařilo přesvědčit babičku, aby se také zapojila!

Použití masážních olejů

Používáte oleje pro masáže svého miminka? Pokud ne, možná byste měli začít. Masážní oleje poskytují hladký povrch pro vaše ruce a umožňují lepší sklouznutí při masírování. Kromě toho mohou některé oleje, jako je levandulový olej, poskytnout relaxační vůni, která může pomoci uklidnit vaše dítě.

Ale pozor! Pokud se rozhodnete použít olej pro masáže, je důležité vždy vyzkoušet malý vzorek na kůži dítěte, aby jste se ujistili, že na něj netrpí alergii. A samozřejmě, vyhněte se kontaktu s očima. Radek se jednou přehnal s množstvím oleje a byla to pravá komedie!

Doufám, že vám tento článek umožnil lépe pochopit důležitost masáže pro vaše dítě, zvláště při přechod od kojení k pevné stravě. Pamatujte, že klíčem je jemnost, trpělivost a pravidelnost. A nebojte se zapojit celou rodinu. Jde o skvělou příležitost k posílení vazeb s vaším dítětem a prohloubení pocitu bezpečí a pohodlí. Happy massaging!