Jak reflexní masáž může pomoci při migréně a tensionálních bolestech hlavy

Jak reflexní masáž může pomoci při migréně a tensionálních bolestech hlavy pro, 19 2023

Úvod do reflexní masáže

Začneme tím, co že to vlastně ta reflexní masáž je. Nemusíte být odborník na alternativní medicínu, abyste slyšeli o této technice, která je pro mnohé lidi doslova zázrakem slibujícím úlevu od bolesti a nepohody. Reflexní masáž, známá také jako reflexoterapie, je forma masáže založená na teorii, že na našich rukou a nohou, ale i na uších či obličeji, jsou body, které jsou energeticky propojeny s ostatními částmi a systémy našeho těla. Když jsou tyto body správně stimulovány, může to prý podpořit léčbu různých nemocí a potíží. Povím vám, jak mě moje babička přivedla k reflexní masáži. Jako malá jsem trpěla častými bolestmi hlavy, a jednoho dne, kdy mi bylo zase pořádně na nic, mě babička posadila a začala masírovat mé nohy. Nebyla to jen obyčejná masáž, babička vyvíjela tlak na konkrétní body a mučila mě příjemným pocitem, který se rychle rozšířil po celém těle. A víte co? Bolest hlavy jako by rukou odnesl. Od té doby mám k reflexní masáži respekt a hlubokou důvěru.

O co jde u reflexní masáže pro bolesti hlavy

Jistě, možná to zní příliš jednoduše – zamáčkneš bod na noze a bolest hlavy zmizí. Ale ve skutečnosti to má daleko komplexnější pozadí. Podle reflexní terapie, bolest hlavy nemusí být pouze symptomem naší stresující doby nebo důsledkem nevyléčeného nachlazení. Může být spojena s nerovnováhou v našem těle, špatnou funkcí vnitřních orgánů, či dokonce blokovanou energií. A reflexní masáž se snaží tyto disharmonie odhalit a napravit. Je to jako detektivní práce, kde terapeut hledá v mapě bodů na nohách, co kde nehrá a snaží se to spravit. Skoro jako při hledání ztracené ponožky v pračce – víte, že tam někde je, ale musíte pro ni sáhnout až na dno bubnu.

Klíčové body na nohou

Pokud hovoříme o bolestech hlavy, terapeuté se zaměřují na specifické body na nohou, které jsou přiřazeny k naší hlavě a krční páteři. Není to žádná náhoda, že jsou tyto body často uloženy na našich palcích, protože podle mapy reflexních bodů na từchle částech nohou naleznete prakticky celou naši hlavu. Od čela, očí, až po důležité body pro uvolnění napětí v krční páteři. Terapeut na těchto místech aplikuje různé techniky tlaku, takže když na vaše palce jde, pořádně to pocítíte. Nehledejte zde ale žádnou aritu, tlak lze přizpůsobit tak, aby byl pro klienta příjemný a ne způsoboval další bolest. Pokud se to dělá správně, klient by měl cítit především úlevu.

Proč na hlavu sahat nohama

Určitě vám to přijde podivné, proč bychom měli léčit hlavu tím, že si necháme prohníst nohy. Mě taky při první reflexní masáži přišlo zvláštní, že mě masérka chce "ošetřit" čelní dutiny masírováním palce u nohy. Ale pak jsem si uvědomila, że to má vlastně hluboký smysl. Cesta za poznáním našeho těla a jeho tajemství nikdy nevede přímou cestou. A tak jako vody řeky jsou propojeny s oceánem, může být i naše noha energeticky propojena s tím, co se děje v naší hlavě. A doba, kdy si člověk mohl dopřát luxus ignorovat vlastní tělo, je dávno pryč. Až příště pocítíte bolest hlavy, zkusme se na chvilku zastavit a místo oblíbené pilulky si vzpomeňte na to, že možná by stačilo, kdybychom si dovolili na okamžik zklidnit a poslechnout, co nám naše nohy chtějí sdělit.

Historie reflexní terapie

Reflexní terapie není žádný moderní výmysl. Vlastně byste byli překvapeni, kdybych vám řekla, že její kořeny sahají až tisíce let zpět a byla praktikována v různých formách prakticky po celém světě. Od starověkého Egypta přes tradiční čínskou medicínu až po domorodé kultury. Pokaždé s malou variací, ale většinou se točící kolem stejné základní myšlenky – tělo je mapou, kterou lze číst a rozumět jejímu jazyku. Je to jako s hieroglyfy na stěnách pyramid – když si jednou osvojíte základy, otevře se vám svět plný možností a odpovědí na otázky, na které byste dříve neverili, že existuje odpověď.

Reflexní masáž a vědecké pozadí

I když reflexní terapie má své kořeny v daleké minulosti, věda si s ní poradila až v nedávné době. Není to tak, že bychom mohli každý účinek reflexní masáže vysvětlit striktně z hlediska moderní medicíny – některé věci zůstávají tajemstvím. Avšak jsou studie, které ukazují, že reflexní masáž může fakticky působit na uvolnění stresu a napětí, což samo o sobě může vést k úlevě od bolesti hlavy. Kritici často upozorňují na placebo efekt, ale co když tímto efektem pohrdáme příliš rychle? Co když je placebo efekt vlastně magie, kterou bychom měli začít brát vážně a zkoumat ho jako přirozenou schopnost našeho těla? Udělat si na chvíli z hlavy plac a nechat ji na chvíli odpočinout během reflexní masáže, to zní jako nápad opravdu stojící za zvážení.

Domácí reflexní terapie – ano nebo ne?

Pokud se vám do uší dostala zpráva o úžasných výsledcích reflexní masáže, možná jste zvědaví, jestli byste si nemohli začít masírovat vlastní nohy a řešit své bolesti hlavy sami doma. A odpověď je dvojí. Na jedné straně je samomasáž skvělý způsob, jak si na chvíli odpočinout a dopřát si chvilku pro sebe. Mohou se vám otevřít nové možnosti péče o své tělo a zjistíte, že tlak na nohách může opravdu působit uklidňujícím dojmem. Na druhé straně, nikdo není lépe vybaven k tomu rozluštit mapu vašeho těla než odborně vyškolený terapeut, který má zkušenosti a znalosti, jak stimulovat ty pravé body související s vaší bolestí. Něco jako domácí pečení chleba – můžete to zkoušet, ale na výsledek pekaře bude asi těžké dosáhnout.

Kombinace reflexní masáže s dalšími metodami

Reflexní masáž je jako skvělá sólová jazzová improvizace, která je úžasná sama o sobě, ale když ji spojíte s ostatními nástroji, může potenciálně rozproudít celý big band. V překladu do světa bolesti hlavy to znamená, že reflexní terapie může být kombinována s dalšími přístupy, jako je aromaterapie, meditace, či dokonce změna dietních návyků, abyste podpořili celkový efekt a dosáhli lepšího zdravotního stavu. Záleží jen na vás a vašich individuálních potřebách, jaké nástroje si zvolíte pro svůj osobní koncert zvaný "život bez bolesti hlavy".

Výběr terapeuta a co od něj očekávat

Při výběru terapeuta je to stejné jako při výběru partnera. A ne, nemyslím tím, že byste měli chtít strávit s terapeutem zbytek svého života. Mám na mysli, že byste si měli být jistí, že mezi vámi a vaším reflexním terapeutem panuje vzájemná důvěra a sympatie. Jakmile se rozhodnete pro reflexní masáž, očekávejte, že vás terapeut nejprve podrobí důkladné konzultaci – bude chtít vědět vaši historii zdraví, současné potíže, a možná bude chtít mít přehled o vašich životních návycích. To vše proto, aby mohl přejít k vlastní masáži s co nejlepším přehledem o tom, co by mohlo vaši bolest hlavy způsobovat.

Tipy pro udržení efektu reflexní masáže

To, že jste si dopřáli reflexní masáž, neznamená, že je vše vyřešeno. Jako byste jen jednou zametli podlahu a pak se divili, že se tam nějakou záhadnou silou opět objeví prach. Po masáži je důležité tělu dopřát odpočinek, možná si dát teplou koupel nebo meditovat. Bude to fungovat jako ochranný štít proti návratu bolestí hlavy. A pokud budete tuto péči o své tělo praktikovat pravidelně, vaše hlava vám za to určitě poděkuje. Něco tak jednoduchého, jako je krátký odpolední šlofíček nebo jen řízené dýchání, může mít ohromný vliv na to, jak se budete cítit.

Jsem přesvědčena, že reflexní masáž je fascinující cestou k pochopení našeho těla a svých potřeb. Nebojte se vstoupit do světa nohou a palců, které znovuobjevují anatometrické mapy zdraví a pohody. A nezapomeňte, že každý krok, který uděláte během dne, vás může přibližovat ke klidnější hlavě – stačí jen, aby byly vaše nohy a jejich příbě